Nie ma jasnych reguł, nie będzie podatku
Podatkowe konsekwencje połączenia spółki kapitałowej ze osobową należy ustalać w oparciu o art. 12 ust. 4 pkt 4 oraz art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o CIT, których istotą jest brak opodatkowania kapitałów własnych spółki posiadającej osobowość prawną. ALEKSANDRA TARKA
W czerwcu 2016 r. spółka z o.o. złożyła wniosek o interpretację w zakresie skutków podatkowych połączenia spółki osobowej z kapitałową. Wyjaśniła, że planuje połączenie ze spółką osobową – jawną lub spółką komandytową przez przejęcie w trybie art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h czyli przez przeniesienie całego majątku przejmowanej spółki osobowej w zamian za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym. W wyniku tego część majątku przejmowanej spółki osobowej zostanie przekazana na jej kapitał zapasowy/rezerwowy. Spółka osobowa zostanie zaś rozwiązana bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru.
Podatniczka podkreśliła, że w momencie połączenia nie będzie wspólnikiem spółki osobowej. Chciała się upewnić czy opisane połączenie dokonane w trakcie 2016 r. skutkujące przejęciem majątku spółki osobowej będzie wiązało się z powstaniem po jej stronie przychodu w CIT?
Sama uważała, że w przypadku objęcia udziałów przez wspólników spółki osobowej w jej podwyższonym kapitale ewentualna nadwyżka wartości majątku spółki przejmowanej ponad wartość nominalną udziałów przyznanych wspólnikom spółki osobowej, odniesiona na kapitał zapasowy spółki przejmującej, tzw. agio, nie stanowi przychodu. Dlatego nie będzie zobowiązana do rozpoznania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta